jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Ceturtdiena, 2015. gada 03. decembris
"Dievmātes skatiens"

Ilona Birģele, biedrības mūzikas aktivitātēm Pleno valdes locekle, ērģelniece 

Ērģelniece Ilona Birģele un dziedātāja Evita Zālīte piedāvā koncertu ciklu "Dievmātes skatiens…" trijos Latvijas dievnamos - Viļakā, Skrīveros un Saldū. Šī gada 6. decembrī plkst. 17.00 koncertu cikls noslēgsies Saldus Sv. apustuļu Pētera un Pāvila katoļu baznīcā. Koncertā skanēs skaņdarbi ērģelēm un dziesmas, kas ir tapušas laikā no 16. gadsimta līdz pat mūsdienām.
Saldus Sv. apustuļu Pētera un Pāvila katoļu baznīcā ir unikālas digitālas trīs manuālu ērģeles. Tās ir 21. gadsimta koncertērģeles ar visdažākajām programmēšanas iespējām. Šis instruments var sacensties ar Latgales vēstniecības - koncertzāles "Gors" nesen iegādātajām, kas ir izslavēts kā vienīgais šāda tipa koncertinstruments Latvijā.
Koncertu cikls “Dievmātes skatiens” dos iespēju klausītājiem novērtēt un baudīt šo krāšņo un iespaidīgo instrumentu, kā arī mūziku gan ērģelēm solo, gan ērģelēm kopā ar balsi. Programmas pērle- pasaules pirmatskaņojums, komponistes Agnetas Krilovas dziesmu cikls “Kluss starojums” soprānam un ērģelēm ar dzejnieces Annas Rancānes dzeju.

Dziesmu cikls "Kluss starojums"  tapis šī gada novembrī kā pasūtījuma darbs pēc Evitas Zālītes un Ilonas Birģeles aicinājuma uzrakstīt kādu dziesmu vai vairākas dziesmas koncertprogrammas "Dievmātes skatiens" koncepcijai, - par māti vai Dievmāti, bērniņu, mīlestību, Ziemassvētkiem... Ilgi tika domāts, kādu tekstu dziesmām izvēlēties, līdz dzima ideja, ka dzeja tiks izvēlēta no kāda Latgales puses autora, kas simboliski sasauktos ar koncertprogrammas "Dievmātes skatiens" būtību, vietu un laiku (pirmie divi Adventa laika koncerti tika dāvāti Latgalei). Šeit jau vairs daudz domu nebija - kurš gan cits, ja ne Anna Rancāne - Latgales sirds un dvēsele, Latgales māte, latgaliešu kultūras gaisma un klusa starojuma spēks. Kāda dzeja, tāda arī mūzika - smeldzīga, skaudra un tieša, taču reizē arī arī ļoti gaiša... Patiesa un sirdsskaidra.

Ērģelniece Ilona Birģele regulāri muzicē Rīgas Doma baznīcā, atskaņojot virkni ērģeļu solo programmu, kā arī krāj pieredzi, sadarbojoties ar talantīgiem mūziķiem Latvijā un ārpus tās. Ērģelniece ir sniegusi koncertus Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Holandē, Krievijā, Vācijā un Šveicē. Piedalās starptautiskos ērģeļmūzikas konkursos un festivālos. Kā viens no pēdējiem nozīmīgākajiem ir Starptautiskais ērģeļu un kamermūzikas festivāls «Вселенная звука» 2014.gada novembrī Irkutskā (Sibīrija), kurā I.Birģele atskaņoja L.Garūtas, P.Dambja P.Vaska, A.Kalēja un R.Dubras skaņdarbus. Tāpat 2015.gada jūlijā I.Birģele ar panākumiem piedalījās Starptautiskajā ērģeļu festivālā Kondopogā (Karēlija), kur atskaņoja latviešu komponistu ērģeļmūzikai veltītu solo programmu.

Evita Zālīte absolvējusi Latvijas Mūzikas akadēmijas vokālās nodaļas prof.Ludmilas Braunas klasi (1997). Vokālo meistarību papildinājusi pie A.Hānenas klasē (Nīderlande, 1997-1998), kā arī Mozarteum akadēmijas meistarklasēs Nidā (Lietuva). Latvijas Nacionālās operas soliste kopš 1999.gada.Piedalās lielo vokāli instrumentālo formu atskaņojumos kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Valsts akadēmisko kori "Latvija", kā arī kamermūzikas programmās. Viesojusies ASV, Austrijā, Izraēlā, Holandē, Krievijā, Kanādā (solokoncerts Glena Gulda koncertzālē 2001.gadā). Pastāvīga senās mūzikas projektu un festivālu dalībniece.

Ieeja par ziedojumiem dievnamam. Koncertus atbalsta Valsts Kultūrkapitālfonds.

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO