jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Otrdiena, 2016. gada 28. jūnijs
“Kultūrzīmju” izvēle: Mūzikas intriga “Liepājas vasarā”

Anita Bormane, Kultūrzīmes 

Piektdien, 1. jūlijā, plkst. 19 koncertzāles “Lielais dzintars” Lielajā zālē Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) diriģenta Atvara Lakstīgalas (attēlā) vadībā ieskandinās festivālu “Liepājas vasara”, kura gaitā līdz 26. augustam varēsim baudīt astoņus daudzkrāsainus mūzikas piedzīvojumus.

Atklāšanas koncertā “Vijoļvirtuozi” solisti būs starptautiski pazīstamais vijoļduets – Vācijā dzīvojošie slāvu izcelsmes mūziķi, pasaulslavenā vijoles virtuoza Eduarda Grača skolēni – Jevgēnija Geļena no Uzbekistānas un Jegors Grečišņikovs no Krievijas. Programmā – Antonio Vivaldi, Astors Pjacolla, Nikolo Paganīni, Žoržs Bizē.

Tā vien šķiet, ka jūrai un mūzikai ir kāda īpaši cieša mijiedarbība, jo, līdzīgi kā Jūrmalā, arī Liepājā ir ļoti senas mūzikas tradīcijas. Kā savā grāmatā “Laika sijātas skaņas. Liepāja” rakstījusi izcilā muzikoloģe, Liepājas Universitātes profesore Zane Gailīte, jau Kurzemes hercogs Pēteris Bīrons un viņa mīļotā hercogiene Doroteja bijuši lieli mūzikas un daiļo mākslu cienītāji. Viņi daudzkārt viesojušies Liepājā, baudījuši koncertus, un ar hercoga gādību 1784. gadā netālu no ostas ticis atklāts pirmais Komēdijnams izrādēm un koncertiem. Par iemīļotu nopietnās mūzikas koncertēšanas vietu kļuva Kūrmāja, kas atklāta 1875. gadā pēc pilsētas arhitekta P. M. Berči projekta. Izrādās, Liepāja var lepoties ar vecāko filharmoniju Baltijas valstīs. Bet 1922. gadā tiek nodibināta Liepājas opera un Tautas konservatorija.

“Liepājas vasaras” organizatori uzsver, ka, 2010. gadā atjaunojot festivālu, viņi turpina senās tradīcijas. Ar Francijas Kultūras institūta atbalstu jūlijā festivālā ar soloprogrammu “Balti melnā fantāzija” uzstāsies franču pianists Vilems Lačumija – ar izcilu harismu apveltīts mūziķis, kura spēkos ir gan komplicētākie jaunās mūzikas šedevri, gan izsmalcināts klasiskās mūzikas repertuārs. Ar īpašu kamermūzikas programmu “Atmiņas par Florenci” 27. jūlijā varēs dzirdēt vijolniekus Alekseju Lundinu un Evu Binderi, altistu Eriku Venbo Hu un Artūru Gaili un čellisti Kristīni Blaumani un Ivaru Bezprozvanovu. Savukārt centrālais “Liepājas vasaras” notikums, neapšaubāmi, būs 12. augustā, kad “Lielā dzintara” Lielajā zālē pirmatskaņojumu Kurzemē piedzīvos Ērika Ešenvalda multimediālā simfonija “Ziemeļu gaisma”, ko iedzīvinās LSO un Valsts akadēmiskais koris “Latvija” diriģenta Māra Sirmā vadībā. “Liepājas vasara” beigsies 26. augustā – ar Mocarta grandiozo “Rekviēmu” un 25. simfoniju, uz koncertzāles skatuves kāpjot LSO kopā ar Akadēmisko kori “Latvija” un intriģējošu solistu sastāvu – jau publikas ievērību ieguvušo Vācijā dzīvojošo latviešu soprānu Margaritu Vilsoni, vācu mecosoprānu Anniku Šlihtu, ungāru tenoru Ģulu Rabu un meksikāņu basbaritonu Horhi A. Martinesu.

Festivāla “Liepājas vasara” izlase

Intars Busulis, LSO un “Abonementa orķestris”. 15. jūlijā koncertzāles “Lielais dzintars” Lielajā zālē.

TRIO LIKE (čelliste Dace Zālīte, pianiste Zane Volberga un sitaminstrumentālists Edgars Vaivods). 20. jūlijā “Promenade Hotel” Hika zālē.

Mūzika gaišam vakaram. Liepājas stīgu kvartets. 3. augustā “Promenade Hotel” Hika zālē.

resursi www

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO