jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Trešdiena, 2016. gada 16. novembris
Augstāko Latvijas valdības apbalvojumu saņems Pēteris Vasks, Māra Lāce un Jānis Krastiņš

km.gov.lv 

Kultūras ministrija augstākajam Latvijas valdības apbalvojumam Ministru kabineta balvai šogad nominēja divas izcilas personības – komponistu Pēteri Vasku un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktori Māru Lāci. Esam gandarīti, ka apbalvošanas padome ir novērtējusi viņu ieguldījumu Latvijas kultūrā un tās popularizēšanā ārpus mūsu valsts robežām. Tāpat priecājamies, ka Ministru kabineta balvu par nopelniem arhitektūras un pilsētvides pētījumos un nozīmīgu monogrāfiju izdošanu šodien saņems arhitektūras doktors Jānis Krastiņš.Laureātu apbalvošanas ceremonija notiek šodien, 16. novembrī, pulksten 19.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”. Ceremoniju tiešraidē varēs klausīties Latvijas Radio 3 Klasika.


Pēteris Vasks ir ne vien fantastisks un dižs cilvēks, bet arī viens no cienītākajiem latviešu klasiskās mūzikas skaņražiem ne vien Latvijā, bet visā pasaulē. Viņš ir dziļi emocionālas un dvēseli uzrunājošas mūzikas autors. Klausoties viņa skaņdarbus, viennozīmīgi ir skaidrs, kādēļ tie saņem nedalītu klausītāju uzmanību: to var saukt par jauno garīgumu vai misijas apziņu, taču Vaska mūzika ikvienam klausītājam liek atkal ieklausīties un uztvert mūsu pamatvērtības – savas tēvzemes dabas balsis, savu sirdsapziņu, savu iekšējo cīņu starp tumsu un gaismu. Šodien Pēteris Vasks Ministru kabineta balvu saņem par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas mūzikā un tās popularizēšanu starptautiskā līmenī!


Viņš ir pirmais starptautiski atzītais latviešu komponists, kura darbi tiek regulāri atskaņoti dažādās pasaules koncertzālēs. Nozīmīgi komponista simfoniskās mūzikas atskaņojumi Latvijā noritējuši mūsu izcilāko diriģentu vadībā. Savukārt starptautiskajā apritē P. Vaska skaņdarbus spēlējuši teju visi pasaules labākie mūziķi.


Savukārt Māra Lāce balvu saņem par ieguldījumu Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) attīstībā un starptautiskajā atpazīstamībā. Viņa savu darbu muzejā uzsāka 1973. gadā kā gide, šobrīd viņa ir Latvijā nozīmīgākās vizuālās mākslas institūcijas vadītāja. Laika gaitā apguvusi dažādas muzeja profesijas – bijusi grafikas kolekcijas un galvenā krājuma glabātāja, kā arī direktora vietniece zinātniskajā darbā. 1989. gadā Māra Lāce iecelta par Latvijas Mākslas muzeju apvienības struktūrvienības „Valsts mākslas muzejs” direktori, vēlāk apstiprināta arī reorganizētā Valsts mākslas muzeja, kurā iekļauts Mākslas muzejs „Arsenāls”, direktori. Šobrīd viņas virsvadībā strādā arī LNMM struktūrā esošais Mākslas muzejs „Rīgas Birža”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs un Māras Lāces vadībā izveidotais Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs.


Māras Lāces vadībā muzejs ne tikai dokumentē, saglabā un popularizē Latvijas kultūras mantojumu, bet ir aktīvi iesaistījies Latvijas profesionālās vizuālās mākslas aktuālo notikumu un izcilāko sasniegumu apzināšanā un novērtēšanā, tādējādi veicinot Latvijas mākslas procesa intensitāti, jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizējot Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.


2013. gadā uzsākts un 2016.gadā sekmīgi pabeigts darbs pie pastāvīgās ekspozīcijas izveides Muzeja galvenajā ēkā Rīgā, K.Valdemāra ielā pēc vērienīgās ēkas rekonstrukcijas. Muzeja kolektīva mērķtiecīgais darbs Māras Lāces vadībā nodrošināja to, ka atjaunotā muzeja ekspozīcijas atklāšana kļuva par 2016.gada Latvijas kultūras dzīves centrālo notikumu ar plašu starptautisku rezonansi. Māra Lāce ir pievērsusies Muzeja vēstures izpētei un ir daudzu publikāciju autore.


Habilitētais arhitektūras doktors Jānis Krastiņš zināms ne vien kā izcils arhitekts un zinātnieks, bet arī vēsturisko vērtību glabātājs jaunās paaudzes arhitektūras vēstures interesentu vidū. Jānis Krastiņš ir vairāku starptautisko pētījumu projektu un programmu vadītājs, kā arī kopš 1997. gada ir UNESCO Pasaules kultūras mantojuma eksperts, kurš vairāku gadu garumā pievērsies Latvijas arhitektūras vēsturisko celtņu izpētei. Pēdējos desmit gados Jānis Krastiņš sarakstījis vairākas vēsturiski nozīmīgas monogrāfijas, tostarp „Rīgas arhitektūras stili”, „Rīgas jūgendstila ēkas: ceļvedis pa jūgendstila metropoles arhitektūru”, „Kuldīga: Arhitektūras un pilsētbūvniecība”, „Liepāja: Jūgendstila arhitektūra” un citas.


Kultūras ministrija izsaka visdziļāko pateicību par paveikto un apsveic visus Ministru kabineta balvas laureātus!

Informāciju sagatavoja: 
Ginta Bormane, 
Kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos 
67330202, 28684896 
Ginta.Bormanekm.gov.lv

resursi www

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO