jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Pirmdiena, 2017. gada 13. februāris
Albuma Citādas krāsas prezentācijas koncerts

LMIC 

2017.gada 21.februārī plkst.18 Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē (11.stāvā) notiks flautistes Ilonas Meijas un pianistes Dzintras Erlihas albuma Citādas krāsas prezentācijas koncerts. Pasākums noritēs sadarbībā ar Francijas Kultūras centru.

“Mēs ļoti iestrēgstam savā instrumentā, bet mūzika taču ir viena. Domāju, ka es tiešām nepārdzīvotu, ja spēlētu citu instrumentu,” teic Ilona Meija, viena no Latvijas izcilākajām flautistēm,valsts godpilnākā apbalvojuma – Lielās Mūzikas balvas – ieguvēja 2015.gadā kategorijā “Par darbu ansamblī”. Un piebilst: “Visu mūžu cīnos, lai nebūtu tik daudz manis skaņā. Negribas pat saukt sevi par flautisti, bet par mūziķi, kuru interesē skaņdarba attīstīšana. Kā atrisināt muzikālo mīklu? Kā panākt, lai tas iznāk vienā elpas vilcienā? Ļoti daudz arī domāju un prātoju, kā panākt citādas krāsas….

Albumā “Citādas krāsas” ieskaņota latviešu komponistu kamermūzika flautai un klavierēm - gan 20. gadsimta pirmajā pusē tapušas Lūcijas Garūtas un Jāņa Mediņa kompozīcijas, gan mūsu laikabiedru Pētera Vaska, Pētera Plakida, Imanta Zemzara Anitras Tumševicas un Santas Bušs radītie opusi.

Gandrīz visi skaņdarbi ieskaņojumu CD formātā piedzīvo pirmoreiz, līdz ar to nozīmīgi bagātinot latviešu mūzikas skaņu ierakstu klāstu un padarot to pieejamu plašākai publikai.  

Albums tapis sadarbībā ar nacionālo ierakstu kompāniju SKANI, kas, pateicoties līgumam ar NAXOS of America – pasaulē lielāko klasiskās mūzikas distributoru, albumam nodrošinās digitālu izplatīšanu ne tikai Naxos Digital Library, kas pieejama gan 150 000 individuālo abonentu, gan arī 1500 universitāšu un nacionālo bibliotēku tīklos, bet arī visās nozīmīgākajās straumēšanas vietnēs (Spotify, Google Play, Deezer, Itunes un daudzas citas).Flautiste Ilona Meija (1971) Latvijas mūzikas akadēmijā studējusi pie Viļņa Strautiņa (flauta) un Guntas Sproģes (kameransamblis).Ilona Meija ir spēlējusi Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī un Latvijas Nacionālās operas orķestrī, darbojusies orķestrī Rīgas kamermūziķi. Kopš 2006.gada ir Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga flautu grupas koncertmeistare. Kopš 2008. gada Ilona Meija ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docente, mācot gan flautas spēles, gan orķestra repertuāra un koka pūšaminstrumentu kvinteta klasēs. Sniegusi meistarklases Holandē, Itālijā, Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā un Latvijā.

Kameransambļos muzicējusi ar daudziem izciliem Latvijas mūziķiem. Meistarklašu ietvaros koncertējusi kopā ar slaveniem Eiropas flautas meistariem – Filipu Benuā (Philippe Benoit), Filipu Bernoldu (Philippe Bernold), Viljamu Benetu (William Bennett), Danielu Trojani (Daniela Troiani), Ģiedru Gelgotu (Giedrius Gelgotas) un Renāti Greisu Arminu (Renate Greiss Armin). Kā kamermūziķe piedalījusies daudzos radio un CD ieskaņojumos. Kopš 2014. gada augusta I. Meija ir Latvijas Flautistu asociācijas valdes priekšsēdētāja. Saņēmusi Latvijas Lielo mūzikas balvu 2015 kategorijā Par izcilu darbu ansamblī (par darbu Sinfonietta Rīga sastāvā un kameransambļos).

Starptautisko konkursu laureāte, pianiste Dzintra Erliha aktīvi propagandē latviešu mūziku gan Latvijā, gan pasaulē. Mūziķe ir beigusi Latvijas Mūzikas akadēmijas doktorantūru, kur ir izstrādājusi disertāciju par komponisti Lūciju Garūtu. Pianistes vadībā ar Amerikas Latviešu Kultūras fonda, Francijas Kultūras centra Latvijā un citu ziedotāju atbalstu jau ir izdoti divi albumi: Zvaigznes skatiens, kurā iekļauta latviešu komponistes Lūcijas Garūtas un franču komponista Olivjē Mesiāna klaviermūzika (2008), un kompaktdisks – veltījums Lūcijai Garūtai: Kvēlot, liesmot, sadegt, kurā iekļauta L.Garūtas vokālā un instrumentālā kamermūzika (2010). Duetā ar mecosoprānu Vilmu Indru Vītols (Kanāda) izdots albums, veltīts Tālivalža Ķeniņa 90.gadu atcerei Tilts pār jūrām / The bridge across the seas. Pianiste aktīvi darbojas arī muzikoloģijas nozarē. Izdoti vairāki pianistes pētījumi, tostarp Lūcijas Garūtas klaviermūzika (Izdevniecība Musica Baltica, 2007); Hermanis Brauns laikabiedru liecībās un skaņuierakstos (krājums Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kameransambļa katedrai 50, Izdevniecība Ulma, Rīga, 2009), Garūta – pianiste, savu skaņdarbu interprete (zinātnisko rakstu krājums Mūzikas zinātne šodien: pastāvīgais un mainīgais, Daugavpils, 2009).

Abas mūziķes jau sniegušas koncertus gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. 2010. gada novembrī duets koncertēja Parīzē, Grand salon, Hotel Invalides. Duets sadarbojies arī ierakstos: Lūcijas Garūtas kamermūzikas CD Kvēlot, liesmot, sadegt (Nāras dziesma), kā arī Tālivaldim Ķeniņam veltītajā CD Tilts pār jūrām / The bridge across the seas.

Jau šajā gadā abas mūziķes uzsāks darbu pie jauna CD ieskaņošanas, veltot to latviešu un kanādiešu komponistu skaņdarbiem. Savukārt 2017.gada jūnijā Dzintra Erliha muzicēs Toronto un Otavā, lielu daļu programmas veltot tieši latviešu komponistu skaņdarbiem.


 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO