jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Ceturtdiena, 2017. gada 23. februāris
Bahs un Stravinskis Rundāles pilī

Solvita Seikte, Nedēļa Kabatā 

Rundāles pils Baltajā zālē 25. februārī Liepājas Simfoniskais orķestris atsāks koncertciklu “Liepājas skaņas Rundāles pilī”, diriģenta Luca Kēlera vadībā atskaņojot Baha un Stravinska mūziku. Baha Koncertu divām vijolēm izpildīs orķestra virtuozākās vijolnieces – Ilze Zariņa un Līga Baltābola.

Koncerta programmā skanēs gan Johana Sebastiana Baha Trešā no kopā četrām komponista savulaik radītajām orķestra svītām, Koncerts divām vijolēm un Trešais Brandenburgas koncerts, gan Igora Stravinska Svīta no baleta “Pulčinella”.

Koncerta solistes būs Liepājas Simfoniskā orķestra pirmās vijoles – orķestra koncertmeistare Ilze Zariņa un pirmo vijoļu grupas koncertmeistare Līga Baltābola. “Abu solo vijoļu partijas ir ļoti līdzvērtīgas, veidojot divu instrumentu aizraujošu, saskanīgu dialogu. Šo koncertu savā repertuārā iekļāvuši gandrīz visi slavenākie pasaules vijoļmākslas pārstāvji. Parasti šāds muzikāls tandēms starp mūziķiem ir veidojies kā jau iepriekš esošas labas sadarbības un draudzības vainagojums. Arī mēs ar Ilzi strādājam plecu pie pleca nu jau septiņus gadus, taču zinām viena otru jau no skolas laikiem, kad vijoļspēli Dārziņskolā abas apguvām pie pedagoga Romāna Šnē. Tādēļ spēlēt kopā solo ar orķestri ir atkal viena īpaša satikšanās iespēja mūzikā,” atklāj L. Baltābola un piebilst: “Ar lielu nepacietību gaidu šo ļoti krāšņo programmu, īpaši tādēļ, ka mūsu orķestris Luca Kēlera vadībā baroka mūziku vēl nav atskaņojis. Tas noteikti būs ārkārtīgi interesants, izzinošs un muzikāli ļoti bagātinošs process, jo, vērojot Maestro darbu, kurā ikvienam frāzējumam, štriham un pauzei ir savs argumentēts pamatojums, nav šaubu, ka mūs sagaida īpašs koncerts.”

Savukārt Baha Trešais Brandenburgas koncerts ir viens no sešiem Brandenburgas koncertiem, ko dažādu laiku muzikologi atzinuši par nepārspētām baroka pērlēm. “Tie savā starpā pilnīgi nesaistīti tapuši aptuveni desmit gadu ilgā laika periodā. Komponistam dzīvam esot, šie koncerti tā arī nekad netika atskaņoti. 1721. gadā Bahs visus sešus koncertu manuskriptus kopā ar veltījuma vēstuli uzdāvināja Brandenburgas markgrāfam Kristianam Ludvigam. Vēlāk par grašiem tie tikuši pārdoti izsolē un galu galā nonāca Prūsijas karaliskajā bibliotēkā, kur tos aizmirsa līdz pat 1849. gadam, kad šos skaņdarbus atklāja no jauna – tieši tad tie ieguva visiem zināmo Brandenburgas koncertu nosaukumu,” stāsta simfoniskā orķestra pārstāve Daina Vanaga.

Koncerta noslēgumā klausītāji varēs baudīt pagājušā gadsimta mūziku – Igora Stravinska Svītu no baleta “Pulčinella”. “Pēc leģendārā krievu baletmeistara Sergeja Djagiļeva pasūtījuma sacerētais balets ar dziedāšanu “Pulčinella” 1919. gadā, kura mūzikas pamatā ir vairāki 18. gadsimta itāļu komponista Džovanni Batistas Pergolezi skaņdarbi, iezīmē pāreju uz neoklasicisma periodu komponista daiļradē. Atrautība no dzimtenes, kas pēc revolūcijas daudziem krievu inteliģentiem ir slēgta, rosina meklēt jaunus iedvesmas avotus Eiropas kultūrā, īpaši baroka un agrīnā klasicisma stilistikā,” teic D. Vanaga.

Koncertcikls “Liepājas skaņas Rundāles pilī” sākās 2014. gadā, un šis sadarbības līgums Rundāles pilij ar Liepājas Simfonisko orķestri ir noslēgts uz 10 gadiem, kas atjauno vēsturisko regulāras koncertdzīves tradīciju Rundāles pilī.

25. II 17.00 Rundāles pils Baltā zāle

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena EUR 7

resursi www

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO