jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Pirmdiena, 2017. gada 27. februāris
Paziņoti latgaliešu kultūras balvas Boņuks 2016 laureāti

LETA 

Svētdien Rēzeknē tika paziņoti latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2016 saņēmēji.

Literatūras kategorijā balvu par labāko sniegumu literatūrā saņēma Sandra Ūdre un Juoņs Ryučāns par literātam, politiķim un kultūras darbiniekam Francim Kempam veltīto romānu Aizlauztais spaits.

Par 2016.gada labāko izdevumu/grāmatu atzīts izdevums Škilbanu sīvas, kas veltīts Ziemeļlatgales tradicionālajai dziedāšanai un Viļakas novada Šķilbēnu puses dziedātāju godināšanai, iekļaujot gan dziedātāju dzīvesstāstus, gan tradīcijas aprakstu, gan arī dziesmu materiālu notīs un audio ierakstā.

2016.gads bijis ražīgs latgaliešu mūzikā, kurā vissīvākā konkurence jau vairākus gadus ir tradicionālās mūzikas nominācijā, kurā kā pērnā gada labāko sniegumu žūrija atzina tradicionālās dziedāšanas grupas Saucējas veikumu par koncertdarbību un izdevumu Trīci, munu ustabeni!, kas veltīts Kārsavas un Ludzas apkārtnes tradicionālajai dziedāšanai.

Kā gada debitanti balvu saņēma grupas Dabasu Durovys līdera Arņa Slobožaņina vadītā meiteņugrupa Piparmētra, kas 2016.gadā bijusi ļoti aktīva – gan koncertējot, gan ierakstot dziesmas un veidojot videoklipu dziesmai Elpoj. Par 2016. gada labāko sniegumu akadēmiskajā mūzikā žūrija atzina Rīgas kamerkoraMuklājs veikumu albumā Ar laimeņu runojūt - tajā apkopotas dažādos laikos tapušas latgaliešu tautasdziesmu apdares un oriģināldziesmas.

Kā aktīvākie šlāgermūzikas laukā balvu saņēma grupa Dvinskas muzikanti par dziesmas Hei, bruoļ latgalīt panākumiem, bet balvas par labāko videoklipu dziesmai Sirds. Sirds. Sidrs, kurā netrūkst ironijas par šlāgermūziku, bet par labāko sniegumu alternatīvajā mūzikā balvu saņēma projekts Jezups i Muosys, kas ir Latvijā labi zināmās latgaliešu grupas Bez PVN dalībnieku projekts. Kā labākais sniegums pop/rokmūzikā, pašai žūrijai gan nedaudz mulstot par nominācijas nosaukumu attiecīgajam mūziķim, novērtēts Sovvaļnīka veikums albumā Napaseitynuots. Šogad vairs netika pasniegtas balvas nominācijā Radio hits, jo jauna mūzika latgaliski Latvijas radio stacijās gandrīz neskan vai skan ļoti reti.

Visplašākā balvas sadaļa jau tradicionāli ir par sabiedrisko aktivitāti un sasniegumiem jeb kategorijā Sabiedrība un kultūra. Novērtējot gan vairākos gados padarīto, gan tieši 2016.gadā paveikto par gada amatnieku/saimnieku tika atzīti Preiļu tirdzniecības centra Ūga saimnieki Ingūna un Aigars Zīmeļi, kuri latgalisko nepazaudē un popularizē arī mūsdienīgajā lielveikalu nozarē.

Par labāko sniegumu vizuālajā mākslā novērtēts mākslinieces Dainas Salmiņas veikums 2016. gadā, strādājot gan ar latgaliešu grāmatu, gan latgalisku pasākumu plakātu un logotipu māksliniecisko radīšanu, bet kā labākais sniegums skatuves mākslā atzīts Rēzeknes Tautas teātra izrāde – no lietuviešu valodas latgaliski tulkotā Daivas Čepauskaites luga Pupas.

Balvu nominācijā Gada sniegums audiovizuālajā mākslā“saņēma Latvijas Televīzijas īsfilmu konkursa Latvijas kods dalībnieki, režisora Daiņa Kļavas un scenārija autora Gunta Bojāra dokumentālā filma par latviešu valodas dažādību – Runātāji. Balvu par latgaliešu valodas popularizēšanu šogad saņēma latgaliešu kultūras ziņu portāls Latgalīšu kulturys gazeta LaKuGa.lv, kas ir vienīgais portāls pasaulē, kas ikdienā ziņas publicē pilnībā latgaliski.

Trešo gadu tika pasniegta balva nominācijā par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē, novērtējot nominantus, kas latgaliešu kultūru popularizē ne tikai latgaliski, un to saņēma režisora Jāņa Ozoliņa-Ozola dokumentālā filma Likteņzeme, kas vēsta par Amerikas latgalieša Pētera Ragauša satikšanos ar radiem Latgalē un Sibirijā, vēstot slavenā Latgales dižgara Andriva Jūrdža dzimtas likteni.

Par pērnā gada Gada cilvēku latgaliešu kultūrā tika atzīta latgaliešu kultūrvides viena no šī brīža spožākajām personībām, filoloģijas profesore un daudz latgalisku projektu iniciatore un vadītāja Ilga Šuplinska, bet kā nozīmīgākais notikums latgaliskajā kultūrā 2016. gadā tika sveikts Latvijas Radio Latgales multimediju studijas atklāšana, pateicoties kuras aktīvajai darbībai par notikumiem Latgalē visā Latvijā uzzina biežāk un vairāk.

Balvas Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā pasniedza diriģentu un skolotāju pārim Antoņinai un Vitoldam Milaševičiem, kuru radošais mūžs ir nozīmīgs ieguldījums Latgales un Latvijas kultūrā.

Latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks mērķis ir veicināt latgaliešu kultūrvides saglabāšanu un attīstību, kā arī apkopot un godināt spilgtākos un nozīmīgākos sasniegumus latgaliešu kultūrā pagājušā gada griezumā.

resursi www

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO