jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Trešdiena, 2017. gada 15. marts
PĒC ANDRA NELSONA VADĪTO ORĶESTRU PASŪTĪJUMA ANDRIS DZENĪTIS RAKSTA LATVIJAS SIMTGADEI VELTĪTU KOMPOZĪCIJU

Ieviņa Ancena, Latvijas Radio 3 "Klasika" interneta portāla redaktore 

Latviešu diriģenta Andra Nelsona vadītie orķestri – Bostonas simfoniskais orķestris un Leipcigas Gewandhaus orķestris – 1. martā sabiedrību iepazīstināja ar 2018./2019. gada sezonas plāniem. Latvijas Radio 3 - "Klasika" ir gandarīta, ka 2018. gada rudenī kā īpašs veltījums Latvijas simtgadei abu orķestru sniegumā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos komponista un "Klasikas" programmu vadītāja Andra Dzenīša īpaši šiem orķestriem rakstītais jaundarbs.


"Pagājušā gada nogalē kā zibens spērienu no skaidrām debesīm saņēmu Bostonas simfoniskā orķestra ģenerālmenedžera un Leipcigas Gewandhaus orķestra menedžeres e-pastu ar piedāvājumu abiem orķestriem radīt jaundarbu, kura pasaules pirmatskaņojums gaidāms 2018. gada rudenī,” sajūsmu neslēpj Andris Dzenītis.


Andra simfonisko mūziku jau iepriekš spēlējuši un arī pasūtījuši dažādi orķestri, tajā skaitā arī Berlīnes Radio simfoniskais orķestris, Amsterdamas Radio simfoniskais orķestris, Beļģijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Zārbrikenes-Keizerslauternas Vācu radio simfoniskais orķestris, un tā skanējusi Berlīnes filharmonijā, Amsterdamas Concertgebouw, Briseles Bozar un citviet.


Tomēr saņemt pasūtījumu uzreiz no diviem tik elitāriem pasaules orķestriem ir katra komponista sapnis. "Zinot, cik Latvijā un pasaulē ir daudz interesantu skaņražu, esmu patiesi saviļņots un priecājos, ka Andris Nelsons nolēmis sniegt ieguldījumu savas zemes mūzikas popularizēšanā pasaulē. Mūsu kaimiņu igauņu un somu mūzikas veiksmes stāsts ir tieši viņu izcilo diriģentu atbildība par savas tautas mūzikas sludināšanu visā plašajā pasaulē. Faktiski jau cita ceļa nav," uzskata komponists.


Kā atklāj "Klasikas" direktore Gunda Vaivode, Andris Nelsons jau pirms krietna laika neformālās sarunās paudis vēlmi vienu no jaundarbu pasūtījumiem uzticēt latviešu autoram, kurš runā mūsdienīgā, bet vienlaikus emocionālā valodā un spētu iedarbināt liela orķestra sviras. Un tieši tāds izrādījies divkārtējais Lielās mūzikas balvas laureāts Andris Dzenītis.


Bostonas un Leipcigas Gewandhaus orķestriem komponētās, aptuveni 15 minūšu garās kompozīcijas pasaules pirmatskaņojums Leipcigā notiks nākamā gada septembrī, savukārt Bostonā – novembrī. Orķestru preses materiālos jaundarbs tiek pieteikts kā veltījums Latvijas simtgadei, turklāt 2018. gadā komponistam apritēs četrdesmitā gadskārta. "Tieši tāpēc esmu nolēmis skaņdarbu veltīt savām etniskajām saknēm, skaņu audumā un saturā ietverot mūsu zemes spēcīgo tūkstošgades mantojumu – vērību un svarīgo ticību dabas spēkiem, kas neticamā veidā iekodēti zīmju valodā un dainās. Darbs ir iesākts, un tā veikšana ir īpaša atbildība," uzsver Andris Dzenītis.


"Klasika" tur īkšķus par kolēģi un vēl gan iedvesmu, gan izturību. Andra opusu ar Eiroradio starpniecību noteikti dzirdēs arī "Klasikas" klausītāji. Sekojiet līdzi LR3 jaunumiem arī twitter.com/Klasika_LR3 un facebook.com/programma.klasika!


 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO