jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Trešdiena, 2017. gada 15. marts
Lūcijas Garūtas kamermūzika skan Latvijas novados

Daina Pormale, LŪCIJAS GARŪTAS FONDA vadītāja 

2017. gada martā un aprīlī sāksies koncertu cikls – veltījums izcilās latviešu komponistes Lūcijas Garūtas 115-gades atcerei.

Koncertus sniegs flautiste Ilona Meija un pianiste Dzintra Erliha – mūziķes, kas aktīvi koncertē kopā gan Latvijā, gan ārzemēs.

16. martā L. Garūtai veltīts koncerts skanēs Tukuma mūzikas skolā, savukārt 11.aprīlī – Inčukalna mūzikas skolā. Koncertu cikls noslēgsies augusta sākumā Madonā, Latviešu mūzikas festivālā. Koncerti norit ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Ilona Meija un Dzintra Erliha tikko klajā laidušas kopīgu albumu Citādas krāsas, veltot to latviešu komponistu skaņdarbiem. Šajā albumā ieskaņota latviešu komponistu kamermūzika flautai un klavierēm, sniedzot hronoloģisku ieskatu. Albumā iekļauti skaņdarbi gan no 20. gadsimta sākuma komponistu daiļrades (Lūcijas Garūtas un Jāņa Mediņa kompozīcijas), gan Pētera Vaska, Pētera Plakida, Imanta Zemzara, kompozīcijas, gan jaunākās paaudzes skaņražu - Anitras Tumševicas un Santas Bušs radītie skaņdarbi.

Albums tapis sadarbībā ar nacionālo ierakstu kompāniju SKANI, kas, pateicoties līgumam ar NAXOS of America – pasaulē lielāko klasiskās mūzikas distributoru, albumam nodrošinās digitālu izplatīšanu ne tikai Naxos Digital Library, kas pieejama gan 150 000 individuālo abonentu, gan arī 1500 universitāšu un nacionālo bibliotēku tīklos, bet arī visās nozīmīgākajās straumēšanas vietnēs (Spotify, Google Play, Deezer, Itunes un daudzas citas). .

Flautiste Ilona Meija(1971) Latvijas mūzikas akadēmijā studējusi pie Viļņa Strautiņa (flauta) un Guntas Sproģes (kameransamblis).Ilona Meija ir spēlējusi Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī un Latvijas Nacionālās operas orķestrī, darbojusies orķestrī Rīgas kamermūziķi. Kopš 2006.gada ir Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga flautu grupas koncertmeistare. Kopš 2008. gada Ilona Meija ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docente, mācot gan flautas spēles, gan orķestra repertuāra un koka pūšaminstrumentu kvinteta klasēs. Sniegusi meistarklases Holandē, Itālijā, Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā un Latvijā.

Kameransambļos muzicējusi ar daudziem izciliem Latvijas mūziķiem. Meistarklašu ietvaros koncertējusi kopā ar slaveniem Eiropas flautas meistariem – Filipu Benuā (Philippe Benoit), Filipu Bernoldu (Philippe Bernold), Viljamu Benetu (William Bennett), Danielu Trojani (Daniela Troiani), Ģiedru Gelgotu (GiedriusGelgotas) un Renāti Greisu Arminu (Renate Greiss Armin). Kā kamermūziķe piedalījusies daudzos radio un CD ieskaņojumos. Kopš 2014. gada augusta I. Meija ir Latvijas Flautistu asociācijas valdes priekšsēdētāja. Saņēmusi Latvijas Lielo mūzikas balvu 2015 kategorijā Par izcilu darbu ansamblī (par darbu Sinfonietta Rīga sastāvā un kameransambļos).

Starptautisko konkursu laureāte, pianiste Dzintra Erliha aktīvi propagandē latviešu mūziku gan Latvijā, gan pasaulē. Mūziķe ir beigusi Latvijas Mūzikas akadēmijas doktorantūru, kur ir izstrādājusi disertāciju par komponisti Lūciju Garūtu. Pianistes vadībā ar Amerikas Latviešu Kultūras fonda, Francijas Kultūras centra Latvijā un citu ziedotāju atbalstu jau ir izdoti divi albūmi: Zvaigznes skatiens, kurā iekļauta latviešu komponistes Lūcijas Garūtas un franču komponista Olivjē Mesiāna klaviermūzika (2008), un kompaktdisks – veltījums Lūcijai Garūtai: Kvēlot, liesmot, sadegt, kurā iekļauta L.Garūtas vokālā un instrumentālā kamermūzika (2010). Duetā ar mecosoprānu Vilmu Indru Vītols (Kanāda) izdots albums, veltīts Tālivalža Ķeniņa 90.gadu atcerei Tilts pār jūrām / The bridge across the seas. 2017.gada janvārī izdots albums Citādas krāsas, kurā kopā ar flautisti, Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāti 2015 Ilonu Meiju, ieskaņoti latviešu komponistu skaņdarbi flautai un klavierēm.

Pianiste aktīvi darbojas arī muzikoloģijas nozarē. Izdoti vairāki pianistes pētījumi, tostarp Lūcijas Garūtas klaviermūzika (Izdevniecība Musica Baltica, 2007); Hermanis Brauns laikabiedru liecībās un skaņuierakstos(krājums Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kameransambļa katedrai 50, Izdevniecība Ulma, Rīga, 2009), Garūta – pianiste, savu skaņdarbu interprete (zinātnisko rakstu krājums Mūzikas zinātne šodien: pastāvīgais un mainīgais, Daugavpils, 2009), u. c.

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO