jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Piektdiena, 2017. gada 31. marts
Veltījums dzimtajām mājām un vēsturei

Inese Lūsiņa, KDi 

Gidons Krēmers un viņa orķestris koncertā svin dubultjubileju.

Pasaulslavenajam vijolniekam Gidonam Krēmeram 27. februārī apritēja septiņdesmitā dzimšanas diena, bet viņa izveidotais orķestris atzīmē sava darba divdesmitgadi. Divkāršo jubileju sezonu ieskandināja XIII Kremerata Baltica festivāls Dzintaru mazajā koncertzālē 2016. gada septembrī. Šogad to turpina pasaules turneja pa Ameriku, Eiropu un Āziju, bet noslēgs divi koncerti Latvijā: 7. jūnijā Rīgas festivāla atklāšana ar Gidonu Krēmeru, mecosoprānu Oļesju Petrovu un Jēkaba Jančevska pirmatskaņojumu un 9. jūnijā Cēsu koncertzālē – Veltījums OrfejamMargo Zālītes režijā, kur Gidonam Krēmeram un viņa orķestrim piepulcēsies soprāns Inga Kalna, pārsteidzošais franču pianists Likā Debargs un aktrise Guna Zariņa.

Ļoti īpašs būs arī koncerts, kas Rīgā Lielajā ģildē notiks šonedēļ, 3. aprīlī, plkst. 19. "Tas būs veltījums visām mūsu Baltijas valstīm un Gidona Krēmera un Kremerata Baltica vēsturei. Skanēs Baltijas valstu komponistu jauni darbi un Arvo Perta ikoniskais, 1977. gadā radītais dubultkoncerts Tabula rasa (Balta lapa – latīņu val.) divām vijolēm, sagatavotajām klavierēm un kamerorķestrim, kas saistīts gan ar Gidona Krēmera un Tatjanas Grindenko duetu, gan arKremeratas pirmsākumiem – trešais solists ir igauņu pianists un klavesīnists Reinuts Teps, kurš kopā ar Kremerata Baltica ir jau divdesmit gadu," stāsta orķestra direktore Ingrīda Zemzare.

Komponists Mečislavs Veinbergs savukārt ir tas neticamais gadījums, kad Gidonam Krēmeram ar savu neatlaidību ir izdevies visu pasauli iemācīt "mīlēt Raini". Arī Latvijas klausītājiem, kuri pirms tam varbūt pazina tikai komponista mūziku multiplikācijas filmām Vinnijs PūksBonifācija brīvdienas u. c. Kremerata Balticaieskaņotie Veinberga ieraksti ieguvuši gan Grammy nominācijas, gan Echo klassik balvu, tāpēc jubilejas programmā ir viņa 2. simfonija. Gaidāms orķestra ansambļa augstākās pilotāžas sniegums bez diriģenta.

Arī Astora Pjacollas tango pasaule ienāca koncertzālēs kopā ar Gidonu Krēmeru un viņa izveidoto orķestri.

"Par savu jauno skaņdarbu es varētu teikt gluži to pašu, ko pirms dažiem gadiem teicu par kompozīciju Plaukstošs jasmīns. Ikvienam dzīvē bijis romantisku "plaukstošo ziedu" laiks. Toreiz man to simbolizēja jasmīns, taču par tādu var kļūt jebkura cita puķe," Georgs Pelēcis stāsta par savu jauno darbu Ceriņu dārzs. Pasaules pirmatskaņojuma solisti būs vijolniece Tatjana Grindenko un vibrofonists Andrejs Puškarevs. Gidons Krēmers ar kamerorķestri savukārt pirmatskaņos Quarter = 87, kura nosaukumā autors, lietuviešu komponists Andrus Žlabis norādījis arī izpildījuma tempu.

resursi www

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO