jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Pirmdiena, 2017. gada 03. aprīlis
Viduslaiku mūzikas ansambļa "Mediatore" koncerts

Ilva Neimane, Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste, bauskaspils.lv 

Sestdien, 8.aprīlī plkst. 17.00 Bauskas pils muzejā skanēs "Mediatore" koncertprogramma Douce Dame Jolie jeb “Maigā un skaistā dāma”, kurā dzirdēsiet 14.- 15.gs. Gijoma de Mašo (Guillaume de Machaut),Gijoma Difē (Guillaume Dufay), Žila Benšuā (Gilles Binchois) un citu komponistu laicīgās dziesmas.

Mākslinieces - Dārta Treija un Aija Veismane (balsis, perkusijas), un Adriana Marta Gotlube (nikelharpa jeb taustiņvijole) - sniegs savu muzikālo interpretāciju par to kā varēja skanēt viduslaiku šansoni, himnas, motetes un citi muzikāli vēstījumi, kas ceļojuši cauri gadsimtiem, jo līdz mūsdienām nav saglabājies neviens atskaņojums un notis saglabājušās sliktā stāvoklī. 

Programmas Douce Dame Jolie jeb “Maigā un skaistā dāma” nosaukums aizgūts no skaņdarbos izmantotās dzejas, kas poētiski apraksta mīlestību un jūtas pret sievieti. Šīs kompozīcijas sasaucas ar mūzikas stilu Ars Nova jeb “Jaunā māksla” vai “Jaunā tehnika”, kas apzīmē vēlīno viduslaiku mūzikas laikmetu 14. gadsimtā, galvenokārt, Francijā. Ars nova laikā primāro lomu ieņēma daudzbalsīga vokālā mūzika. Šajā žanrā ietilpa garīgā mūzika, kā arī dažādas laicīgās dziesmas - šansoni, kurus iedalīja pēc dzejas formas - balādes, vireles, rondo.

Līdz mūsdienām ir saglabājusies Ars Nova laikmeta skaņdarbu kolekcija Codex Ivrea, kas izdota 14.gs. un ietver 81 dažādu autoru, piemēram, Gijoma de Mašo(Guillaume de Machaut) skaņdarbu. Mašo bija pirmais, kurš uzrakstīja mesu polifonā izklāstā, taču visvairāk sarakstīja laicīgas kompozīcijas – 23 motetes, 33 vireles, 41 rondo, 42 balādes ar un bez instrumentāla pavadījuma. Viņa mūzika skanēja Francijā, Itālijā, Spānijā un daudzviet Eiropā.

Ansamblis dibināts 2012.gadā, nosaukums, “Mediatore”, tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “Starpnieks starp debesīm un zemi”. Mākslinieces ieguvušas muzikālo izglītību gan Latvijā, gan papildinājušas savu pieredzi Francijā, Vācijā, Nīderlandē, Skandināvijā un Baltijas valstīs.

Biļetes iepriekš pārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma.

Biļetes cena 6 EUR

resursi www

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO