jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Pirmdiena, 2017. gada 17. aprīlis
LNSO aicina uz aizraujošu mēmā kino seansu ar dzīvo mūziku

KDi 

Lielajā ģildē, 21. aprīlī plkst. 19 Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris aicina uz mēmā kino seansu - filmu Ašeru nama gals ar Kloda Debisī un Morisa Ravela mūziku, informēja orķestra pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska.

Orķestris reizi sezonā izrāda mēmā kino šedevrus un spēlē tiem muzikālo pavadījumu. Šoreiz izvēlēta 1928. gadā uzņemtā ikoniskā mēmā kino klasika Ašeru nama gals (The Fall of the House of Usher– angļu val., La chute de la maison Usher – franču val.), kuras režisors ir franču kinoimpresionists Žans Epsteins (Epstein). Filma veidota pēc Edgara Alana Po šausmu stāsta ar tādu pašu nosaukumu. Scenārija līdzautors ir Luiss Bunjuels.

Melnbalti iespaidīgās un mazliet baisās filmas izrādīšanai tiek salāgoti franču komponistu Kloda Debisī, Dariusa Mijo, Artura Onegēra un Morisa Ravela skaņdarbi, kas ir raksturīgi 20. gadsimta pirmās puses simfoniskajai ainavai un iederas mistikas un dramatisma pilnajā gaisotnē, ko uzbūris Epsteins. Interesanti filmas skatus vērot ar mūslaiku pieredzi un salīdzināt, kādi bija skaistuma ideāli un kas likās šausmīgs pirms 90 gadiem.

Mūziku atlasījis un kārtojis starptautiski pieprasītais, ar īstu teātra nervu apdāvinātais Latvijas diriģents Ainārs Rubiķis, kurš pats arī diriģēs LNSO šajā kinovakarā. Citstarp skanēs arī Morisa Ravela slavenā un skaistā Pavana mirušai infantai – viens no 20. gadsimta simfoniskās mūzikas hitiem.

Filma stāsta par ceļotāju, kas ierodas Ašeru namā un tajā sastopas ar brāli un māsu – Roderiku un Madlēnu Ašeriem, kuru dzīvi ietekmējis mistisks ģimenes lāsts: Roderika maņas ir pārlieku asas, savukārt Madlēna cieš no mentālas slimības. Ciemiņa uzturēšanās laikā lāsts arvien pieņemas spēkā, līdz sasniedz kulmināciju.

21. aprīļa koncerta pirmajā daļā LNSO un Ainārs Rubiķis atskaņos Jura Karlsona iespaidīgo un eksotisko skaņu ainavu Jāzepa vīzijas, kas glezno Ēģiptes sengadu noslēpumus. Juris Karlsons pirmsJāzeppa vīziju pirmatskaņojuma, kas notika 2015. gada vasarā, atzina, ka nu ir piepildīts viņa 35 gadus ilgs sapnis. Jāzepa vīzijas radušās no atmiņām par mūziku, kas savulaik komponēta Dailes teātra leģendārajai izrādei Jāzeps un viņa brāļi, un no komponista nesenā ceļojuma uz Ēģipti. Jāzepa vīzijas ir ļoti skaists darbs, pilns ēģiptisku noslēpumu un zvaigžņotas mirdzas, un arī šī opusa atskaņojumā dzirdēsim Daumanta Kalniņa balsi.

Sekojot daudzu citu nozīmīgu Eiropas kultūras institūciju praksei, LNSO dāvā iespēju jauniešiem un studentiem, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, stundu pirms LNSO vakara koncertiem iegādāties neizpirktās biļetes par īpaši draudzīgu cenu – viena biļete maksās 5 EUR. Biļetes uz LNSO koncertiem var iegādātiesBiļešu paradīzes tirdzniecības vietās.

resursi www

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO