jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Trešdiena, 2017. gada 19. aprīlis
Bahs un XXI gadsimta ērģeļu skaņa

Inese Lūsiņa, KDi 

Iepazīt unikālu parādību starp šodienas ērģelniekiem piedāvā Liepājas koncertzāle Lielais dzintarssērijas Pasaule Lielajā dzintarā koncertā 26. aprīlī (plkst.19).

Ekscentriskais amerikāņu mūziķis Kemerons Kārpenters (Cameron Carpenter), kurš Liepāju iekļāvis savā kārtējā pasaules turnejā, lauž priekšstatus par ērģelēm kā baznīcas mūzikas instrumentu un ērģelnieka imidžu. 

"Liepājā ir senas klasiskās mūzikas, operas, teātra un arī ērģeļmūzikas tradīcijas – kā zināms, pilsētas Svētās Trīsvienības katedrālē pat atrodas vislielākās nepārbūvētās mehāniskās ērģeles pasaulē. Vēloties iepazīstināt ar ērģeļu un ērģeļspēles attīstību pasaulē XXI gadsimtā, esam uzaicinājuši virtuozo izpildītājmūziķi un komponistu Kemeronu Kārpenteru, kurš koncertceļojumos dodas ar unikālām mobilām digitālajām ērģelēm, kas veidotas pēc paša mākslinieka ieceres un prototipa," stāsta koncertzāles mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča. 

Kārpentera ērģelēs ir apkopoti mūziķa iemīļotāko pasaules ērģeļu skanējumi (t.s. sempli). Tas nozīmē, ka vienā instrumentā ir apvienoti daudzi. Tas skanējis jau daudzās nozīmīgās koncertvietās no Linkolna centra Ņujorkā līdz prestižākajām Eiropas koncertzālēm. Daudzi Kemerona Kārpentera spēli apbrīnojuši arī YouTube, kā arī televīzijas un radio pārraidēs, tostarp kanālos CNNCBSBBC Radio 3, izdevumos NDR KulturThe New York TimesThe New YorkerThe Wall Street Journal. Viņu uzskata par šobrīd redzamāko, dzirdamāko un populārāko ērģelnieku pasaulē. 

Kemerona Kārpentera pieeja instrumenta spēlei grauj stereotipus, vienlaikus apliecinot augstu tehniskā izpildījuma līmeni, apvienojot to ar mūsdienīgu un dinamisku spēles veidu. Mākslinieka repertuārā sastopama ērģeļmūzika, sākot no baroka lielmeistara Johana Sebastiana Baha kompozīcijām līdz izteiksmē ļoti dažādai, krāšņai mūsdienu kinomūzikai. Kemerons Kārpenters uzstājas gan kā solomākslinieks, gan kopā ar atzītākajiem pasaules orķestriem, viņa komponēto koncertu Skandāls ērģelēm un orķestrimpirmatskaņoja Brēmenes Vācu kamerfilharmonija. Mūziķis sadarbojas ar vienu no nozīmīgākajām ierakstu kompānijām Sony Classical, un ir pasaulē pirmais ērģelnieks, kas nominēts prestižajaiGrammy balvai. 2012. gadā Šlēsvigas- Holšteinas festivālā viņš saņēma Leonarda Bernsteina balvu. 

Solo koncertā Liepājā amerikāņu ērģelnieks prezentēs savu albumu All You Need is Bach, kuru augstu novērtējuši ietekmīgākie mūzikas kritiķi. 2016 .gadā izdotajā CD iekļauti J. S. Baha mūzikas šedevri, kurus mūziķis atklājis jaunā gaismā un jaunās krāsās. Jāpiebilst, ka albuma nosaukums ir atsauce ne tikai uz mūzikas ikonu J. S. Bahu, bet arī uz leģendārās britu grupas The Beatles1967. gada leģendāro ierakstu All You Need is Love. "Bahs ir tik dziļi "pārkrāsots" un pārstrādāts, ka šī mūzika, šķiet, nāk no tālas planētas vai nākotnes," par šo albumu rakstīja The Telegraph.

K. Kārpenters ir dzimis Pensilvānijā 1981. gadā. Bērnībā, būdams brīnumbērna statusā, viņš jau 11 gadu vecumā, vēl pirms iestāšanās Amerikas Zēnu kora skolā, izpildījis J. S. Baha Labi temperētā klavesīna prelūdijas un fūgas. Ziemeļkarolīnas mākslas skolā uzsāktās kompozīcijas un ērģeļspēles studijas viņš turpināja prestižajā Džuljarda mūzikas skolā Ņujorkā, ko absolvēja 2006. gadā ar maģistra grādu. 

Talantīgais mākslinieks ērģelēm pārlicis vairāk nekā simts kompozīciju, kuras oriģinālā sacerētas citiem instrumentiem un orķestrim. Viņa  oriģinālskaņdarbi un viņa aranžējumi ērģelēm krāšņi paplašinājuši XXI gadsimta ērģeļmūzikas repertuāru.

resursi www

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO