jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Piektdiena, 2017. gada 21. aprīlis
Notiks Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas ieskaņas koncerti

Eduards Grieznis 

Ieskandinot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu radīta ārzemēs dzīvojušu latviešu mākslinieku - pianista Eduarda Griežņa, vijolnieces Aijas Rēķes un dzejnieces Daces Micānes-Zālītes koncertprogramma “Ceļā pie Tevis”. Koncerts simboliski ir kā stāsts, ko cilvēks izdzīvo aizbraucot no Latvijas, tālumā ilgojoties un sapņojot par dzimto pusi, pārnākot mājās. Cilvēka saruna dzejā un mūzikā par piederību latvietībai ejot pasaules ceļus.


Vijolniece Aija Rēķe par koncerta idejas rašanos: “Doma par projektu “Ceļā pie Tevis” radās, satiekoties ar savu domubiedru pianistu Eduardu Griezni, kas nupat atgriezies no savām studijām Anglijā. Savukārt kopā ar dzejnieci Daci Micāni-Zālīti, kas ilgus gadus dzīvoja ASV, jau vairākkārt sadarbojāmies Bostonā, ASV, kur viņa režisēja daudzus koncertus, tai skaitā labdarības koncertu Zolitūdes traģēdijas upuriem 2013. gada ziemā. Esam nonākuši tādā dzīves posmā, kad vēlamies izpaust ar mūziku, dzeju un stāstiem to, ko esam piedzīvojuši ārzemēs. Māksla savā veidā ir tilts, kas apvieno mūsu tautu, kas izklīdusi pa pasaules malām. Kultūra ir mūsu kodols, kas mūs vieno. Tā kā pati esmu augusi ļoti patriotiskā vidē, lēmums par studijām ārzemēs sākumā nešķita pavisam viennozīmīgs. Savās gaitās ārzemēs, sākumā Nīderlandē un vēlāk ASV, jutu ļoti dažādas ietekmes. Ja, dzīvojot Nīderlandē, nemaz nepievērsu uzmanību latviskajām tradīcijām, tad trīs gadus nodzīvojot ASV un vēlāk viesojoties arī Kanādā, šī saikne kļuva ļoti spēcīga. Lai cik neparasti tas būtu, jo tālāk es biju no mājām, jo lielāka radās saikne ar latviešu un īpaši trimdas latviešu māksliniekiem. Atradu savu pazaudēto saikni ar Latviju.”


Koncerti notiks Tukuma Durbes Pilī 22. aprīlī plkst. 18.00 un Ādažu Kultūras centra Ceriņu zālē 29. aprīlī plkst. 18.00. Programmā skanēs Jozefa Haidna, Johanesa Brāmsa, Friderika Šopēna, Lilijas Bulanžeres, kā arī latviešu komponistu - Jāzepa Vītola, Tālivalža Ķeniņa, Jāņa Kalniņa skaņdarbi, latviešu tautasdziesmu apdares. Daces Micānes-Zālītes emocionālā dzeja stāstīs par pasaules rūdījumu un par to, ko tas nozīmē būt latvietim esot ārzemēs un pārnākot mājās.

Spēlēs mūziķi, kuri studējuši ārzemēs - pianists Eduards Grieznis, Londonā un vijolniece Aija Rēķe, ASV.


 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO