jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Svētdiena, 2017. gada 07. maijs
Gundegas Šmites Mercurium skanēs Kanādā

Anna Veismane 

Tapuši zināmi komponistu vārdi, kuri izvēlēti pārstāvēt savu valsti ISCM (Starptautiskās laikmetīgās mūzikas asociācijas) festivālā “Pasaules mūzikas dienas” (ISCM World Music Days), kas notiks no 2017.gada 2.-8.novembrim Vankuverā, Kanādā.

No sešiem ISCM Latvijas sekcijas iesūtītajiem darbiem starptautiskā žūrija šoreiz iekļaušanai festivāla programmā izvēlējusies Gundegas Šmites skaņdarbu klavierēm soloMercurium.

Lūk, ko par šo darbu saka autore: "Merkūrs ir saulei tuvākā un temperatūras ziņā viskarstākā planēta mūsu galaktikā; merkūrs – tā sauktais dzīvsudrabs – arī ir viens no kustīgākajiem metāliem. Sadaloties tā sudrabainajai vielai, neskaitāmas sīkas lodītes aizplūst pavisam neparedzamos virzienos.

Šie divi fenomeni – viskarstākā planēta un visātrākais metāls ir iedvesmojuši mana klavierdarba “Mercurium” tapšanu. Nepārtraukts un  neparedzams lidojums, dažādu ķīmisku elementu summēšanās akumulējas grandiozā eksplozijā, kas izšķīst un pakāpeniski izgaist neizdibināmajā visumā. Merkūrs, starp citu, apriņķo Sauli 88 dienās. Tikpat daudz taustiņu ir arī klavierēm."

Mercurium piedzīvojis vairākus atskaņojumus Latvijā, pianistu Uģa Krišjāņa un Reiņa Zariņa interpretācijās. Vankuverā to atskaņos kanādiešu pianiste Rāhele Ivasa (Rachel Iwaasa).

ISCM Latvijas sekcijai ir tiesības starptautiskajam konkursam iesūtīt 6 darbus vismaz četrās dažādās kategorijās un no viena komponista rekomendēt tikai vienu darbu. Latvijas žūrijas sastāvā šogad darbojās pianiste Agnese Egliņa, muzikoloģe Līva Grīnberga un komponists Oskars Herliņš.

ISCM organizācija apvieno dalībvalstu komponistus, atskaņotājmāksliniekus un koncertu organizatorus. Tā izvirzījusi sev uzdevumu kļūt par globālu, efektīvu komunikāciju vietu ar mērķi izplatīt laikmetīgo mūziku un darīt to maksimāli pieejamu publikai. 

 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO