jaunumi par mums kalendārs komponisti interpreti
muzikoloģija institūcijas katalogi projekti saitesAtlasīt
 
Otrdiena, 2017. gada 09. maijs
Latviešu operzvaigznes: diriģents Rikardo Muti spēj radīt fascinējošu muzikālo pārdzīvojumu

Tija Ezeriņa, Public ID Group projektu direktore 

„Diriģents Rikardo Muti koncertos „noguļas” dziedātāja priekšā kā izrakstīts persiešu paklājs ar savu milzīgo pieredzi, jutīgumu un mīlestību pret mūziku,” saka viena no šā gada “Baltijas muzikālo sezonu” viesmāksliniecēm, pasaulslavenais latviešu mecosoprāns Elīna Garanča.


Latviešu operzvaigzne atklāj, ka ar lielisko humora izjūtu apveltītais Muti ir viens no viņas vismīļākajiem mūzikas “guru”. Diriģents mēģinājumos esot ļoti prasīgs, taču labi jūt dziedātāju. Savukārt koncertos Vīnē, Minhenē, Zalcburgā, Parīzē Garanča pieredzējusi teju paralēlo pasauli, kad “mūzika noved vietā, kur nav robežu, nav ikdienas un rutīnas”.


„Visu šo lietu dēļ vienmēr ar nepacietību gaidu jaunu sadarbību ar Muti, un esmu patiesi laimīga, ka tuvākais būs tieši Verdi „Rekviēms”,” stāsta Garanča. Viņas sadarbība ar diriģentu sākās 2006.gadā ar Muti diriģētajām Mocarta “Figaro kāzu” izrādēm Vīnē.


Savukārt Latvijas klausītāji leģendārā itāliešu diriģenta sniegumu varēs baudīt “Baltijas muzikālo sezonu” atklāšanas koncertā 3.jūnijā, kur Muti uzstāsies kopā ar paša izveidoto Luidži Kerubīni orķestri.


Pasaulslavenais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko, kurš tiek uzskatīts par vienu no vislabākajiem Otello atveidotājiem pasaulē, šo lomu mācījies tieši izcilā diriģenta vadībā, vienlaikus apgūstot itāliešu valodu, frāzējumu un to, kā īsti šī loma jāizpilda.


Antoņenko slavenā maura lomā debitēja 2008.gadā Zalcburgas festivālā, savukārt 2011.gadā Ņujorkas Kārnegī zālē Muti diriģētajā “Otello” izrādē nodziedājis vienu no svarīgākajām sava mūža lomām.


„Pēc šīs izrādes Rikardo Muti pienāca pie manis un teica: tu esi iegājis vēsturē! Tas bija patiešām fantastisks brīdis,” neslēpj dziedātājs, kuram ar maestro joprojām saglabājušās draudzīgas attiecības – viņš katru gadu 28.jūlijā Muti apsveic dzimšanas dienā.


Arī lielisko latviešu soprānu Marinu Rebeku fascinē tas, kā diriģents strādā ar Verdi mūziku, proti, viņš strikti pieturas pie komponista rakstītā muzikālā materiāla un neatbalsta tradīcijas, kas bieži vien radušās, lai izceltu kāda konkrēta dziedātāja balsi.


„Šajā ziņā esmu ar viņu vienisprātis un ļoti priecājos, ka beidzot Rikardo Muti uzstāsies arī Latvijā,” ir gandarīta Marina Rebeka.


Dziedātaja atceras, kā ar diriģentu pirmo reizi tikusies 2009.gadā, Džoakīno Rosīni dramatiskās operas “Mozus un faraons” mēģinājumos Zalcburgā.


“Toreiz ārkārtīgi uztraucos un nervozēju, taču Muti visu ļoti labi saprata un psiholoģiski mani atbalstīja. Biju izbrīnīta par to, cik skrupulozi un precīzi viņš strādā ar katru dziedātāju pie teksta un mūzikas,” ar smaidu atminas Marina.


Muti tik tiešām mīl mūziku, un viņa meklējumi caur tekstu, frāzi, intonāciju vainagojas ar grandioziem rezultātiem, piebilst dziedātāja.


“Baltijas muzikālo sezonu” 2017.gada sezonas atklāšanas koncerts notiks Dzintaru koncertzālē 3.jūnijā, kad šeit uzstāsies diriģents Rikardo Muti un Luidži Kerubīni orķestris. Vasaras laikā festivālā koncertēs operdziedātāji Elīna Garanča, Hibla Gerzmava, Lorenss Braunlijs, Sāra Koberna, Kristīne Opolais, Pāvels Černohs, vijolnieks Džošua Bells, pianists Deniss Macujevs un džeza mākslinieks, trompetists Kriss Boti.


Biļetes uz “Baltijas muzikālo sezonu” koncertiem nopērkamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv. Biļešu cena no 15 līdz 75 eiro.


 

KNMC

 

 

 

 

      

 

 

  

 

Mūs atbalsta:

Latvijas Kultūras ministrijas LOGO